sobota 25. září 2021

Síťový filtr aneb co ucho nelyší, to srdce nebolí.


Brum. Při větších zapojeních je to nejobávanější nepřítel zvukaře

Předmluva Kocourova

   Brumy máme různé. Dají se rozeznal sluchem. Kapacitní (vysoký)b- když není dobře uzemněné stínění nebo  je stínění "řídké", indukovaný (hluboký), když se povede něco citlivého (např. analogový magnetofon nebo dynamický mikrofon případně dynamická přenoska gramofonu) přiblížit k něčemu, co má vestavěný klasický síťový tranformátor (s železem), demodulovaný (vysoký, "hranatý", když jsou citlivé obvody vystaveny vf. signálu, který je modulovaný  50 Hz a na prvním polovodičovém přechodu dojde k jeho demodulaci do slyšitelného pásma, a ten nejzákeřnější, brum z "dvojité země". Ten vzniká, když uzemníte zvukovou soustavu ("instalaci") na více než jednom místě. Vznikne tak plochou veliká smyčka, do které se zcela určitě trefí něco, co vyzařuje magnetické pole o síťové frekvenci. Nebo - na "nuláku", který je často společný s ochranným vodičem vznikne úbytek a ten se objevi na místě s největším odporem. Třeba u mikrofonní vstupu. Nalézt dvojitou zem je už práce pro zkušeného - a s představivostí. Bohužel - tenhle brum bývá nejčastější. Je to hlavní důvod, proč se profi zařízení vybavují velmi drahýnmi a těžkými modulačními tranformátory v masivních permalloyových krytech, které i při nejvyšší kvalitě způsobují v signálu zákmity, harmonické zkreslení  a omezují frekvenční pásmo. Ale znemožní interakci mezi signálofvou cestou a zemnněním. Nebručí to... 

Pokračuje Schumacher:

    Po úpravě gramofonu zůstal slabý zbytkový brum rozeznatelný v šumu phono vstupu integrovaného zesilovače s udávaným pdstupem phono vstupu 78 dB. Měnící se podle orientace zapojení dvoupólové vidlice síťového přívodu zesilovače. Výrazně zesílený po zapojení dvoupólové vidlice přehravače CD/DVD do společné zásuvky (psa).

   Oddělovací transformátor předřazený společné zásuvce nepomohl, naopak zhoršil brum a navíc sám byl slyšet.

    Brum se znatelně snižil dotykem ruky na raménko, na signálovou zem zesilovače, na zemnící svorku. O málo větší efekt mělo propojení společné země šasi gramofonu a zesilovače se zemnícím kolíkem zásuvky.
 

   Přestože jsem si nevšiml jiných projevů rušení, předřadil jsem síťový filtr současně plnící funkci zemění.  Konstrukce celého "filtru" je  viditelná na fotografii. Zemnící zdířka je připojená na plášť filtru.  Kolíky rozbočovací zásuvky jsou bezpečně zkráceny, kabely jsou do nich vpájeny. Zásuvka připevněná dvěma šrouby M4, její dva díly jsou sešroubovány vruty přes strěnu krabice. Přívodní zástrčka je z předního dílu kabelové zástrčky, připevněné čtyřmi šrouby M2,5. Vnitřek zástrčky aby nedošlo k jeho zatlačování,  je fixován tvarovatelnou termoplastickou hmotou "shape plast", jako distanční vložkou. Cena materiálu je přibližně do 800 Kč, zlomek ceny filtrů prodávaných ve specializovaných obchodech s audiotechnikou. S ohledem na slyšitelný účinek, poměr cena - výkon je výborný. Třebaže by asi stačil jen zemnící kablík připojený na kolík zásuvky.  Krabici jdoplním o podsvícený tlačítkový vypínač plnící bezpečnostní i blbovzdornou funkci.
 

   Po zapojení a připojení společné země gramofonu a zesilovače kabelem zakončeným banánkem se snížila úroveň zbytkového brumu projevujícího se jako temné hučení.  Připojený přehravač brum nezvyšuje. Výrazně se snížila citlivost hlavičky raménka na přiblížení ruky. Jestliže před tím bylo rušení pod úrovní hluku prázdné drážky desky, nyní je nižší, ztrácí se v základním šumu a s ohledem na konstrukci zesilovače dosáhlo technicky dosažitelného minima. Není slyšitelné při přehrávání ani v záznamu.    
   Gramofon lze provozně považovat za "tichý", bez rušení, které je častým tématem v diskusích.  Zatím co majitelé zlatých uší k radosti prodejců drahých naleštěných prdů slyší neslyšitelné, stačí kouknout na libovolné fórum a testy,  nad kterými laik žasne a odborník se diví, jaký vliv na zvuk může mít poslední metr napájecího kabelu v ceně bez mála třicet tisíc Kč, což je víc než cena mé audiosestavy,  mně stačí docela málo. 

Co mé ucho neslyší, to mé srdce nebolí.
 
Schumacher


Dodatek:

V současné době se už používá na spojení jednotlivých částí aparatury většinou digitální signál, nejčastěji šířený po kabelu UTP. Ten je proti cizím signálům nesmírně odolný a nahradí spoustu analogových (mikrofonních) kabelu. Ale když ho někdo prošlápne nebo utrhne, nastane náhle globální a úplné


TICHO
Je ovšem známa poučka, že ticho léčí.


1 komentář:

  1. Nejen ticho, ale i tma. Například v případě ČT. Nejen ČT.

    Co se týče audiotechniky, pro mě je to jen "ohřívač konzerv".

    OdpovědětVymazat

Tohle je filiálka Útulny a platí tu stejná pravidla. Až na to, že tu se o politice a podobných věcech bavit nebudeme.